14 marca 2014 w Warszawie miało miejsce Forum Gospodarcze Polska-Afryka. Gościem honorowym Forum był wiceprezydent RPA Kgalema Motlanthe, któremu towarzyszyli południowoafrykańscy przedsiębiorcy.

Polska wiceminister gospodarki, Ilona Antoniszyn-Klik przypominała, że RPA jest dla Polski najważniejszym partnerem afrykańskim ze względu na wysoką kulturę biznesu, prężny sektor motoryzacyjny i finansowy. Z kolei dla afrykańskich przedsiębiorców Polska jest atrakcyjnym rynkiem zbytu, co wróży sukces obopólnej współpracy.

Dyrektor Investment Promotion & Facilitation, Trade and Investment South Africa, Yunus Hoosen przypomniał, że Polska jest w grupie 50 krajów, z którymi RPA ma największą wymianę handlową. Natomiast o tym, że eksport z Polski do RPA wzrósł podwójnie wciągu ostatnich 5 lat, przypomniała Thandi Tobias-Pokolo, południowoafrykańska wiceminister handlu i przemysłu. Zaznaczyła ona, że na terenie jej kraju działają specjalne strefy ekonomiczne przeznaczone dla inwestorów z branży energetyki. W 2014 roku RPA zamierza utworzyć kolejnych 10 SSE i, według słów Tobias-Pokolo, rząd południowoafrykański w szczególności liczy na polskie inwestycje w infrastrukturę. Atrakcyjne możliwości inwestycyjne czekają na polskich inwestorów w przemyśle motoryzacyjnym, turystyce, OZE, biomedycynie, przemyśle jubilerskim, a nawet w branży modowej.

Gość honorowy Forum, wiceprezydent RPA Kgalema Motlanthe ujawnił inicjatywę podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy RPA, Polską i innym krajem afrykańskim. Podziękował również za serdeczne przyjęcie w Polsce 135 studentów afrykańskich.

Po części oficjalnej odbyły się spotkania B2B, w których wzięło udział 160 przedstawicieli polskiego biznesu, w tym Dyrektor generalny naszej firmy – Jakub Kowalski, oraz ponad 50 południowoafrykańskich biznesmenów.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki oraz PAIiIZ we współpracy z TISA, w ramach programu rządowego GoAfrica!, promującego polskie inwestycje na kontynencie afrykańskim.

żródło: własne